Z čeho se skládá

Server Veverka je tvořen svobodným softwarem – nejdůležitější komponenty jsou:

GNU/Linux

GNU/Linux – operační systém unixového typu – je tvořen jádrem Linux a nástroji (programy) GNU. Tento systém je spolehlivou platformou, nad kterou provozujeme aplikace poštovního serveru.

Vývoj Linuxu započal v roce 1991 jako projekt finského studenta Linuse Torvaldse na universitě v Helsinkách. Kombinací linuxového jádra a softwaru z projektu GNU vznikl kompletní svobodný operační systém. Z původně studentského a nadšeneckého projektu je dnes robustní platforma, kterou používají mj. i mobilní operátoři, banky nebo burzy. Běží na něm i náš studijní informační systém (ISIS).

PostgreSQL

PostgreSQL je relační databázový systém. Používáme ho zejména pro ukládání kalendářových dat z aplikace SOGo (viz níže).

Historie PostgreSQL se začala psát již v 80. letech na universitě v Berkeley. Dnes je PostgreSQL jedním z nejvyspělejších DBMS a používá ho mnoho firem a organizací v oborech jako jsou telekomunikace, finance, vzdělávání, veřejná správa a další (reference).

Postfix

Postfix je poštovní server (MTA), který se stará o příjem a odesílání zpráv pomocí protokolu SMTP. Přijaté e-maily předává Dovecotu (viz níže), který je ukládá do schránek jednotlivých uživatelů.

Tento software vznikl v IBM Research a jeho původním autorem je Wietse Venema, PhD. Postfix používá řada universit, velkých ISP, firem a dalších organizací.

Dovecot

Dovecot je poštovní server (MDA), který spravuje poštovní schránky uživatelů a zpřístupňuje jim je pomocí protokolů IMAP4POP3. Ke své schránce resp. k Dovecotu se uživatelé připojují buď z desktopového klienta (např. Thunderbird) nebo přes jedno z nabízených webových rozhraní (SOGo, Roundcube).

Autor Dovecotu vypsal odměnu 1 000 EUR pro toho, kdo v jeho programu objeví bezpečnostní chybu.

Podle průzkumu z roku 2013 provedeného skenováním více než 4 miliard IP adres je Dovecot na prvním místě s podílem 53 % (růst +4,5 p.b. oproti roku 2012).

SOGo

SOGo je groupwarový server, který uživatelům poskytuje jednak webový přístup k jejich e-mailové schránce (viz Dovecot výše) a jednak kalendáře a adresáře kontaktů. Kromě svého soukromého adresáře má uživatel k dispozici i globální adresář (GAL), ve kterém najde všechny kontakty z celé naší školy.

SOGo má řadu spokojených uživatelů – viz oficiální reference a také zkušenosti z ČR:

The SOGo Calendar Server has met and sometimes even surpassed our expectations. Many users access the service daily through web mail, their Thunderbird/Lightning clients or on their PDAs. SOGo allowed us to integrate calendar services with our network environment seamlessly. It cooperates directly with the existing e-mail system and LDAP directory. It allows us to provide calendar services to thousands of users with no license fees at all.

zdroj: archiv.cesnet.cz (nasazení na ZČU)

Roundcube

Roundcube je alternativní webové rozhraní k e-mailu. Stejně jako SOGo je napojené na globální adresář a lze v něm vyhledávat kontakty z celé organizace (typicky adresáty při psaní zpráv).

ejabberd

ejabberd je serverový software pro posílání rychlých zpráv (IM), který implementuje otevřený protokol XMPP, díky kterému můžou uživatelé komunikovat nejen mezi sebou v rámci jedné organizace, ale i s uživateli z jiných organizací – s uživateli jiných serverů. Kromě textové komunikace si uživatelé můžou přes Jabber posílat i soubory nebo navazovat videohovory.

Tento software se používá na velkých serverech, jako je např. jabber.ru, kde trvale obsluhuje mezi 10 a 20 tisíci současně připojených uživatelů. Dále např. na University of Wisconsin–Madison, portálu Yandex nebo BBC Radio LiveText.

© 2014 Ing. František Kučera Poháněno tučňákem. Vytvořeno pomocí XML Web generátoru. Používá XML, XSLT, Ant a další dobroty.