Okamžitá komunikace

Pro rychlou komunikaci (IM) používáme otevřený protokol Jabber/XMPP. Ten na rozdíl od proprietárních sítí umožňuje spojení mezi uživateli, kteří mají účet na různých serverech (např. na různých školách, ve firmách či na komunitních serverech).

Stav uživatele – přítomnost

Kromě posílání zpráv a dalších funkcí je důležitou vlastností prezence – informace o stavu uživatele – přítomen, nepřítomen, nerušit atd. Tato funkce se vám může hodit, i když nechcete přímo chatovat – např. zjistíte, zda má smysl kolegovi telefonovat, nebo zda je na obědě či zaneprázdněn nějakým důležitým úkolem.

Klientský program

Pro připojení k Jabberu potřebujete nějaký klientský program. Existuje jich celá řada – jejich seznam naleznete na xmpp.org.

Doporučené programy jsou PsiPidgin. V systému Mac OS můžete použít aplikaci iChat, kterou již máte ve výchozí instalaci. Pokud používáte nějakého multiprotokolového klienta jako je Miranda, stačí si do něj přidat školní účet.

Jabber účet si můžete přidat i do e-mailového klienta Thunderbird – pak uvidíte přímo u zpráv, kdo je online.

Protokol XMPP umožňuje, aby byl uživatel připojen z více míst současně, více klientskými programy, např. na mobilu i na počítači. U jednotlivých připojení lze nastavit prioritu a podle ní se pak doručují zprávy.

Rozhovor více uživatelů

Na serveru lze vytvořit místnost, do které se připojí více uživatelů – můžete tak např. uspořádat virtuální poradu. Místnost může být veřejná – otevřená komukoli – nebo jen pro zvané případně chráněná heslem.

Posílání souborů

Během chatování si uživatelé můžou vyměňovat soubory:

Dokončený přenos:

Spojení s IRC

Jabber server umožňuje i propojení se sítěmi používající jiný protokol. Uživatelé se můžou připojit do místností resp. IRC kanálů. Pro uživatele to funguje stejně jako rozhovor více uživatelů (viz výše), pouze zadají název místnosti ve tvaru:

název_irc_kanálu%název_irc_serveru@irc.vse.cz

Telefonování a videohovory

dokumentace se připravuje…

© 2014 Ing. František Kučera Poháněno tučňákem. Vytvořeno pomocí XML Web generátoru. Používá XML, XSLT, Ant a další dobroty.